Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Altın ve Dolar Ne Olur?

Gözler bugün açıklanacak olan Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısından çıkacak olan faiz kararına çevrilmiş durumda! Altını, dövizi olan tüm yatırımcılar almak veya satmak için faiz yükselirse altın ne olur? diye merak ediyor.

Merkez Bankası Faiz Artırırsa Altın Ne Olur?

Altın yatırımcılarına açıklamada bulunan İslam Memiş, yarın duyurulacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararlarının ardından altın fiyatlarında hızlı yükselişlerin ardından kâr satışları beklediğini dile getirdi.

Memiş, kısa süreli olarak Ons tarafında aşamalı bir aşağı hareketin muhtemel olduğunu belirterek, ilk olarak 1.980 dolar seviyesindeki paritenin 1.938’e, sonrasında ise 1.880 dolara kadar inebileceğinin altını çizdi. Yaşanacak düşüşlerin kısa vadeli olacağını aktaran uzman isim, altında gerçek fiyatlamanın 2.000 doların üzerinde olduğunu ve birkaç günlük inişlerin büyük bir alım fırsatı sunacağını vurguladı.

Merkez Bankası Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 19 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 500 baz puan artırım yönünde gerçekleşti. Anket sonuçlarına göre, 250 ila 500 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 32,50 ile yüzde 35,00 arasına yer aldı.

Merkez Bankası’nın faizi yüzde 8,50’den yüzde 30’a çıkarmasına rağmen dolar tırmanıyor. Bugün açıklanacak kararla faiz artırılsa da Dolar/TL kurunda 2024’te sert bir yükseliş bekleniyor.

Mali hizmetler firması SEB’in Gelişmekte Olan Piyasalar (EM) Baş Stratejisti Erik Meyersson, enflasyonun kalıcı olarak düşmesinin pek mümkün görünmediğine dikkat çekti. Kurum Türk lirasında değer kaybının gelecek yıl sürmesini bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x