İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2024 yılı bütçesi kabul edildi

İBB Meclisi, kasım ayı yedinci birleşimi, Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında Saraçhane’deki belediye binasında yapıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İBB 2024 yılı bütçesini sunmasının ve hedefledikleri projeler ile yatırımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunmasının ardından siyasi partilerin grup başkanvekillerinin konuşmalarına geçildi.

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, İBB’nin 100 yıllık hikayesinde 2019’daki avro bazındaki borcunun 1,8 milyar, Türk lirası bazında ise 14,45 milyar, avro ve Türk lirası bazında toplam borcun 26,5 milyar lira olduğunu söyledi.

Göksu, “İBB’nin borcu avro cinsinden 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 2,8 milyar avro. İBB’nin borcu 2019’dan bugüne döviz bazında tam yüzde 52 artmıştır. Türk lirası bazında İBB’nin 2019’dan bugüne borcu yüzde 373 artmıştır. Şimdi soruyorum, bu ihaneti kim yaptı?” dedi.

“İBB’YE HER AY MERKEZİ BÜTÇEDEN GELEN PARA, KADIKÖY İLÇEMİZİN BÜTÇESİNİN TAM 2 KATI”

İBB Başkanı’nın en büyük iddiasının “İstanbul’a borçlanmak ihanettir” söylemi olduğunu vurgulayan Göksu, şöyle devam etti:

“Eylül 2023 itibariyle İBB’nin kesin borcu 98,9 milyar lira. Meclisten verdiğimiz yetkiler, İSKİ, İETT borçlarıyla beraber baktığınızda 2023 sonu kayıtlara girecek, mecliste bekleyen ve meclisten geçirdiklerimizle beraber borç 199 milyar liraya çıkıyor. Buradaki arkadaşlar ‘Yok olmaz diyecekler’. Ben bugüne kadar söylediğim rakamlara hep olmaz dediler hep o rakamlar çıktı. Geçen sene 2023 bittiğinde 103 milyar olacak dedim, daha bitmeden 103’ü çoktan geçmişsiniz. 2024 bütün borç stokuna baktığınızda İBB, İSKİ, İETT’yi eklediğinizde Sayın Başkan bu borçlardan bir kısmı da meclisten geçerse, Sayın Başkan tatile giderken İstanbullulara tam 246,9 milyar borçlanmış olarak gidecek.”

Encümen toplantılarında her ay ortalama 500 milyon liralık arsa satıldığına işaret eden Göksu, “Şu ana kadar meclise 2,4 milyon metrekare arsa satışı getirmişsiniz. Bunun 2,2 milyonuna bu meclisten onay çıkmış. Ayazağı’nda garajın satıldığını biliyor musunuz? Ayazağı’nda garajı sattılar, hem de hukuksuz şekilde, ederinin en az 4 kat altında. İGDAŞ’ın satılan arazilerinden söz etmiyorum bile.” eleştirilerini yöneltti.

Göksu, 2024 bütçesinin 31 Mart’tan sonra kullanılacak bir bütçe olduğunu ve bu bütçe AK Partili bir belediye başkanı tarafından kullanılacağı için ilk mecliste revize edileceğini söyledi.

Göksu, İstanbul’un 3 temel stres alanı olduğunu, bunların ulaşım ve trafik, deprem, su ve çevre olduğuna işaret etti.

“Bu temel stres alanıyla ilgili İBB’nin 5 yıllık karnesi nedir?” diyen Göksu, “Tüm CHP’lilere ve aziz İstanbullulara soruyorum. 5 yıldan beri İstanbul’da ulaşım sisteminde daha iyiye gitti dediğiniz bir şey oldu mu ? Tüm İstanbullulara soruyorum. Ulaşım sisteminde bu 5 yılda daha iyiye giden bir şey oldu mu diye her vicdan sahibine soruyorum. Otobüsler yanıyor, bozuluyor, yollarda kalıyor, otobüsler vaktinde gelmiyor, metrolarda yürüyen merdivenler sabit merdivenlere dönmüş. Yanan bozulan gemiler, gelmeyen otobüsler, insanlarımız yolda kalırken İstanbul’da ulaşımda trafikte hiçbir şey yolunda gitmediği gibi yolunda işi gidenler de var.” diye konuştu.

“İBB FİNANSAL OLARAK BATMIŞ, YÖNETİLEMEZ NOKTAYA DOĞRU GİDİYOR”

Göksu, “CHP’li İBB Başkanı için ekmeğinden ettiği binlerce insanın hiçbir önemi yoktur. Sayın Başkan için siyaseten kendisini destekleyecek kimselerin belediyede işe alınması yeterlidir. Bu konuda o kadar ileri gitmiştir ki bugün size tarihi bir rakam açıklayacağım. Sırf CHP’yi dizayn etmek için kongre takvimi boyunca yani son 4 ayda İBB’ye tam 8 bin 643 kişi işe alınmıştır. CHP’yi dizayn etmek için… Bunu ben söylemedim. Çıktı kendi adayınız söyledi. Ne dedi? ‘Delegelere iş sözü verildi, sözler verildi.’ Çok ilginçtir bu 8 bin 643 kişinin alım grafiğine bakın geçtiğimiz iki ayda pik yapmış.” ifadelerini kullandı.

“CHP OLMASAYDI METRO İNŞAATLARININ HİÇBİRİSİ TAMAMLANAMAZDI”

CHP Grup Başkanvekili Tarık Balyalı, bütçenin hazırlanmasında emeği geçen bürokratlara teşekkür ederek, “Bu bütçeleri biz sadece bir rakam olarak görüyoruz ama bunları hazırlamak aylar alır. Hepsinin emeklerine sağlık.” dedi.

İBB’nin borç alma konularına değinen Balyalı, aldıkları borçlarla yatırım yaptıklarını söyledi.

İBB’nin yeni yönetiminin 4,5 yıllık dönemini, kendilerinden önceki 25 yıllık dönemle karşılaştırdıklarını ifade eden Balyalı, İstanbul’un en çok metro yapan belediye başkanının Ekrem İmamoğlu olduğunu ve İmamoğlu’nun “Metrolar Kralı” olarak anılacağını kaydetti.

“CHP olmasaydı metro inşaatlarının hiçbirisi tamamlanamazdı” diyen Balyalı, bütçede depreme 10,6 milyar, sosyal yardıma 14,3 milyar lira ayrıldığını belirtti.

İBB’nin kreş ve yurt çalışmalarından bahseden Balyalı, kendilerinden önceki dönemde kreş ve yurt olmadığını, İBB’nin bu dönemde kreşleri ve yurtları olduğunu söyleyerek, bütçenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

BÜTÇE KABUL EDİLDİ

Konuşmaların ardından bütçe oylamasına geçildi. Oylamada, 2024 yılı bütçesi, 221 kabul, 34 ret oyu ile kabul edildi.

Oylama sonrası İmamoğlu, kısa bir değerlendirme ve teşekkür konuşması yaptı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x