İran’da ahlak polisinin dövdüğü Armita hayatını kaybetti

İran’da Jîna Mahsa Amini’nin ölümünün birinci yıl dönümünde, bir kadın daha başörtüsü nedeniyle ‘ahlak polisi’ ile yaşadığı belirtilen tartışma sonucu hayatından oldu. 1 Ekim günü başörtüsü nedeniyle ‘ahlak polisi’nin saldırısına uğradığı ve komaya girdiği belirtilen 16 yaşındaki Armita Geravand’ın beyin ölümü gerçekleşti.

İran devlet medyası, “Armita Geravand’ın sağlık durumuna ilişkin son bilgiler, sağlık personelinin çabalarına rağmen, beyin ölümünün kesin göründüğüne işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

İRANLI YETKİLİLER REDDETMİŞTİ

İnsan hakları kuruluşu Hengaw, Geravand’ın başörtüsü yasaklarını ihlal etmesi gerekçesiyle ‘ahlak polisi’nin saldırısına uğradığını duyurmuştu. İranlı yetkililer bu suçlamayı reddetmişti.

İran Devlet haber ajansı IRNA’da paylaşılan kamera görüntülerinde ise Geravand’ın başörtüsüz biçimde iki kadın arkadaşıyla birlikte metro platformundan trene doğru yürüdüğü görülüyordu. Trene girdikten sonra genç kadınlardan birinin hemen geri çekildiği ve yere uzandığı, diğer kızın ise yolcular tarafından baygın halde sürüklenerek dışarı çıkarıldığı görülüyordu.

MAHSA AMİNİ’NİN ÖLÜMÜNÜN ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül 2022’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşat devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Jina Mahsa Jina Amini 16 Eylül’de ölmüştü. Amini’nin ölümü üzerine memleketi Sakkız’da 17 Eylül 2022’de başlayan gösteriler, ülke geneline yayılarak yönetim karşıtı protestolara dönüşmüştü. Aylarca süren olaylarda 500’den fazla gösterici öldürülmüştü.

Mahsa Amini’nin ölmesini protesto eden ve zorunlu kıyafet kuralına karşı çıkan binlerce kişi gözaltına alınmıştı. Toplu gösteriler sona ermesine rağmen, İran’ın bir çok bölgesinde kadınlar kamuya açık alanlar, alışveriş merkezleri, kafe, banka, okul ve sokaklarda başını örtmeyerek tepkisini devam ettiriyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x