ABD Dışişleri Bakanı Blinken Gazze İçin Ortadoğu’ya Gidiyor

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail’in ablukası altındaki Gazze’de ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması için önümüzdeki hafta 8’inci kez Ortadoğu turuna çıkacak. Blinken’in daha önce yaptığı ziyaretler ve ziyaretler sonrasında İsrail ordusu katliamlarını sürdürmüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 7 Ekim’de İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırı ablukasının başladığı tarihten bu yana gerçekleştirdiği 8’inci Ortadoğu turuna çıkacak.

Reuters’ın aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, Bakan Blinken’in 10-12 Haziran tarihleri arasında Mısır, İsrail, Ürdün ve Katar’a gideceğini duyurdu.

Blinken’in ziyareti, ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze’de ateşkes ve rehine takasını öngören üç aşamalı anlaşma teklifini kamuoyuna duyurmasının ardından gerçekleşecek. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bakan, ateşkes teklifinin nasıl hem İsraillilere hem Filistinlilere fayda sağlayacağını ele alacak” denildi.

ABD, ÜLKELERDEN HAMAS’A BASKI İSTEMİŞTİ

CNN’nin bildirdiğine göre, Biden yönetimi geçtiğimiz haftalarda Hamas’la ilişkileri olan Mısır, Katar ve Türkiye gibi ülkeleri anlaşmayı kabul etmeleri için baskı altına almak üzere belirli tehditlerde bulunmuş. ABD, bu ülkelerden Hamas üyelerinin banka hesaplarını dondurma ve bölgede serbestçe seyahat etmelerini engelleme tehdidinde bulunmalarını istemişti.

Gözler Blinken’ın ziyaretine çevrilirken, Blinken’ın daha önce yaptığı ziyaretler sonrasında İsrail ordusu saldırılarına ara vermek bir yana saldırılarını daha artırarak, yeni katliamlara imza atmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x