Kediler köpek maması yiyebilir mi, köpekler de kedi maması yiyebilir mi? Çapraz beslemenin tüm artıları ve eksileri

Köpek mamasına geçici olarak geçiş yapmak kedinize zarar vermez. Aşırı meraklı kedinizi köpek mama kabından gizlice mama çıkarırken mi yakaladınız, yoksa kedi mamasını yeniden doldurmayı mı unuttunuz? Endişelenmeyin, geçici olarak alternatif bir mamaya geçebilirsiniz.

Kediler ara sıra köpek maması yiyebilir mi?
Kısacası evet. Bir kedi, sağlığına zarar vermeden az miktarda köpek maması tüketebilir.
Ancak hem kedilerin hem de köpeklerin beslenme ihtiyaçları farklı olduğundan çapraz beslenmeye kapılmamak gerekir. Zaman zaman başkasının yemeğini atıştırmaları normal olsa da, beslenme ihtiyaçlarının değişiklik gösterdiğini bilmek önemlidir.

Çapraz besleme uzun vadede tehlikeli midir? Kesinlikle evet.
Gerçek şu ki kediler etoburdur, dolayısıyla diyetleri esas olarak hayvansal proteinlerden oluşur.
Köpek mamalarında yeterli olmayan taurin ve araşidonik asit gibi özel besin gereksinimleri vardır. Kedinizin yalnızca bu tür mamaya bağımlı olması beslenme eksikliklerine ve olası sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Köpekler uzun vadede kedi mamasına güvenebilir mi? Cevap hayır.
Köpekler omnivordur ve kedilere göre daha geniş bir yelpazedeki yiyecekleri yiyebilirler. Hayvansal proteinler, karbonhidratlar ve yağlar içeren dengeli bir diyetle başarılı olurlar.
Bu nedenle kedi mamasının periyodik tüketimi köpeğin sağlığına zarar veremez ancak düzenli tüketimi, kedi mamasının protein ve yağ içeriğinin çok yüksek olması nedeniyle obeziteye ve sindirim sorunlarına yol açacaktır.

Köpek ve kedi mamalarının tadı nasıl farklıdır?
Kediler ve köpekler tadı farklı algılarlar. Kedilerin köpeklerin tat tomurcuklarının sayısı iki tür arasında farklılık gösterir.
Kedilerde ,köpeklerde 1.700 ve insanlarda 9.000’den fazla tat algısı bulunur.
Kedi mamaları, son derece lezzetli ve sınırlı sayıda tat alma duyusuna sahip olan bıyıklı evcil hayvanlarımıza hitap edecek şekilde özel olarak formüle edilmiştir.

Kedi ve köpek maması arasındaki beslenme farkı
Kedilerin mamalarında köpeklere göre daha fazla proteine ​​ihtiyacı vardır.
Taurini kendi başlarına üretemezler, bu yüzden onu diyetlerinden almaları gerekir. Eksikliği kalp, görme ve sindirim sorunlarına neden olabilir.
Kediler ayrıca araşidonik asit, niasin ve A vitamini gibi besinleri de kendi başlarına sentezleyemedikleri için mamalarından almaları gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x