Emekliye 4 Bin TL Seyyanen Zam Yolda: Yalnızca O Emeklileri Kapsayacak!

16 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı yüzde 42.57 olarak açıklanmıştı.

Emeklilerin söz konusu zam oranına sert şekilde tepki göstermesi, hükümetin geri adım atmasına neden olurken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz hafta canlı yayında yaptığı açıklama ile zam oranının yüzde 49.25’e yükseltildiğini belirtmiş ancak en düşük emekli maaşında herhangi bir değişikliğe gidilmediğini açıklamıştı.

YALNIZCA O EMEKLİLERİ KAPSAYACAK

Yüksek enflasyon ve günden güne artan hayat pahalılığına rağmen 10 bin lira olan taban aylık ile geçinmek zorunda kalan emeklilerin sayısı her geçen gün artış gösterirken, son düzenlemelerin ardından 2024 yılı itibarıyla 7 milyona yakın emeklinin en düşük aylık olan 10 bin lirayı alacağı tahmin ediliyor.

Aylıklarda yapılan düzenlemenin neden en düşük emekli maaşına yansıtılmadığı merak konusu olurken, AKP kulislerinde konuşulan bilgilere göre en düşük emekli maaşı için 31 Mart seçimlerinden önce seyyanen zam yapılması bekleniyor.

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 14 BİN LİRAYA YÜKSELTİLECEK”

Halk Tv programcısı Ekrem Açıkel, Halkın Haberi programında emekliye seçimden önce verileceği söylenen 4 bin TL ek zamla ilgili kulis bilgilerini aktarırken, söz konusu düzenlemenin tüm emeklileri kapsamayacağı öğrenildi.

Mart ayının ilk günleri yapılması planlanan duyuru ile en düşük emekli maaşının 14 bin liraya çıkarılacağı belirtilirken, hükümetin bu yol ile 31 Mart seçimleri öncesinde kızgın olan emeklilerin gönlünü ve oylarını almaya çalışacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x