DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Hayrettin Altun beraat etti

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma kapsamında 26 Aralık 2022 tarihinde tutuklanan ve 2 Şubat’ta tahliye edilen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eş Başkanı Hayrettin Altun hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davada beraat etti. 

Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Altun, duruşmaya katılmadı. Avukatları Burhan Arta, Yakup Demir ve Okan Altekin duruşmada hazır bulundu. Savcı, bir önceki duruşmada ceza istemiyle verdiği mütalaasını tekrarladı.

“Savcı görev ve yetki sınırını aşmıştır”

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Altun’un avukatlarından Okan Altekin, müvekkilinin katıldığı eylem ve etkinliklerin “kamu düzenini” bozmadığını söyledi. Müvekkilinin katıldığı eylem ve etkinliklerin siyasi parti faaliyetleri kapsamında olduğunu dile getiren avukat Burhan Arta, “İddia makamı kendi görev ve yetki sınırını aşarak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının görev ve yetki alanında bulunan siyasi parti faaliyetlerini yargılamaya konu edinmiştir. Savcı görev ve yetki sınırını aşmıştır” dedi.

İddianamedeki 13 eylem ve etkinliğe dikkat çeken Arta, “Bu iddianamede bahsedildiği gibi çeşitlilik, yoğunluk ve süreklilik kriteri mevcut değildir. Müvekkil bir siyasi partinin il başkanıdır, partisinin ya da diğer siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin düzenlediği eylemlere katılmıştır. Burada bir örgüt talimatı yoktur” ifadelerini kullandı.

Avukat Yakup Demir ise, “Müvekkilin partisinin yaptığı eylem ve etkinliklerden dolayı suçlanması düşünce ve ifade hürriyetine müdahaledir. Saydığımız nedenlerden dolayı müvekkilimin beraatını istiyorum” dedi. Mahkeme, Altun’un üzerine atılı suçu işlediğine dair delil bulunmadığı kanaatine vararak, beraat kararı verdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x