CHP’li Ali Mahir Başarır’dan ‘bildiri’ açıklaması: CHP kirli siyasete ortak imza atmak zorunda değil

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Meclis’teki dört partinin imzasını taşıyan ortak bildiride yer almayan partisinin iktidar tarafından hedef haline gelmesi üzerine açıklama yaptı. 

Başarır, Meclis’te yaptığı basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:  

1999-2002 ARASI 20 ŞEHİT VERMİŞTİK: AKP iktidar olduğunda bölücü terör örgütünün başındaki o yaratık cezaevindeydi. 1999’la 2002 arasında toplam 20 şehit vermişiz. Bugün 21 yılda binlerce evladımız şehit olmuş. Ülkeyi bu noktaya getiren, ülkeyi terör yuvası haline getiren, sınır güvenliğini ortadan kaldıran bu partinin eylemleriyle artık Meclis’te ortak imzayla kamuoyunun karşısına çıkmak istemiyoruz.

AYNI HİKAYEDEN BIKTIK: Bizim üçüncü genel başkanımız bu terör örgütünün başını cezaevine attı. Onla görüşüp iş çevirmek de Erdoğan’a düşmüştür İmralı’da. İşte bu yüzden imza atmıyoruz.  Artık yeter, her seçime giderken aynı hikayeyi duymaktan bıktık. ‘Terör meselesi ortak sorunumuz’ diyorsanız seçim malzemesi yapmayacaksınız. Geleceksiniz hep beraber sorunu burada çözeceğiz.

KİRLİ SİYASETE ORTAK OLMAYIZ: Mersin’de ben canımı şehit olarak vermişim. Siz kimi suçluyorsunuz? Bir bakandan bilgi almak istemek çok mu bu Meclis’te? 12 şehit vermişken ütçe görüşülüyor. CHP tekil olarak tepkisini ortaya koymuştur. CHP, bu hassas konuda iradesini ortaklaştırmak, AKP’nin kirli siyasetine ortak imza atmak zorunda değil. Bu vatan bu bayrak bu şehitler hepimizin.

BAKAN ŞİMŞEK BAŞ SAĞLIĞI DİLEYEMEDİ: Neden Milli Yas ilan edilmiyor dedik. Aynı saatlerde TRT’de müzik programı vardı. Suudi kralı öldüğünde Milli Yas ilan edenler 12 evladımız şehit olmuşken niye bu iradeyi ortaya koyamıyor. Mehmet Şimşek, baş sağlığı bile dileyemedi bugün. Kayıtlarda var. 

NEDEN HEP DAMSIZ EVLERDEN: Bu iktidardan kerpiç evlerden, sıvasız evlerden, damsız evlerden giden şehitlerin hesabını soracağız. O evi yaptıracaklarmış. Şimdi mi aklınıza geldi? Neden hep şehitler damsız evlerden geliyor ve birileri bunun üzerinden siyaset yapıyor?  Birileri onların katillerin videosunu paylaşacak kadar alçaklaştı seçimde. Karayılan’ın sahte videosunu paylaştı seçim kazanmak için Cumhurbaşkanı. Bir şehit için bırakın makamı biz dünyayı yıkarız.”

CHP’DEN AYRI BİLDİRİ

CHP Grup Başkanlığı geçen 2 günde yaşanan terör saldırılarında 12 askerin şehit düşmesi sonrası bir bildiri yayınladı. Bildiriyi sosyal medya hesabından paylaşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Terörün hedeflerine ulaşmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’nin bağımsızlığı ve bütünlüğü için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bunu yaparken de sorumluların arkasına dizilmeyeceğiz. Terörü kınamıyor LANETLİYORUZ! Milletimizin başı sağ olsun” açıklamasını yaptı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Grup Başkanvekilleri Burcu Köksal, Ali Mahir Başarır ve Gökhan Günaydın’ın imzasının yer aldığı bildiri şöyle:

“ŞEHİTLERİMİZİN YASINI TUTUYOR, TERÖRÜ LANETLİYORUZ!

Ülkemiz 22-23 Aralık 2023 geceleri gelen kara haberlerle sarsılmıştır. On iki vatan evladının şehit düştüğü alçak saldırılar terörün kirli yüzünü bir kez daha göstermiştir.

Terörü, hain terör örgütünü ve insanlık dışı yöntemlerini lanetliyoruz. Bu menfur saldırıları planlayan, azmettiren ve gerçekleştiren teröristler hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır.

Askerlerimizin can güvenliği ve yaralılarımızın sağlık durumu en başta gelen endişe kaynağımızdır. İki gece üst üste aynı bölgede 12 şehit verilmesi yanında, halen bölgede bulunan Mehmetçiklerimizin güvenliğinin tam olarak sağlandığına ilişkin sağlıklı bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmaması, Milletimizin acısını ve üzüntüsünü daha da artırmaktadır.

Bu nedenle, bu geceden tezi yok, TBMM’nin hiç zaman kaybetmeden derhal bir kapalı oturum yapması ve Milli Savunma Bakanı’nın Gazi Meclis’e gelerek Milletvekillerini bilgilendirmesi zorunludur. Ancak bu oturum sonrasında bölgeden ve gelişmelerden kapsamlı ve doğru şekilde bilgi alan siyasi parti gruplarının ortak bir metin çalışması yapabileceğini düşünüyoruz.

Hain saldırıların neden engellenemediğinin ve sorumluların ihmalleri olup olmadığının açıklığa kavuşturulmadan atılacak adımları şehitlerimizin hatırasına bir saygısızlık olarak değerlendiriyoruz.

Bunun yanında, milletimizi tarifsiz bir üzüntüye ve eleme gark eden böylesine acı ve elim olayın ardından Ulusal Yas ilan edilmesi bütün toplumun ortak talebidir. İktidarı, daha fazla gecikmeksizin bu yönde tutum almaya davet ediyoruz.

Terörün hedeflerine ulaşmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’nin bağımsızlığı ve bütünlüğü için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Milletimizin başı sağ olsun.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x