Bilecik’te köylülerden tarım arazilerini almak isteyen DSİ’ye isyan

Sözcü’den Kemal Atlan’ın haberine göre, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yapılması planlanan, Resmi Gazete’de de yayımlanan toplulaştırma çalışmasına çiftçiler tepki gösterdi. Düzenlenen bilgilendirme toplantısına Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin, Bilecik Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, Pazaryeri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Erkan Karakaş, Ziraat Odası Başkanı Abdullah Duman ve Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Karakaş ile çiftçiler katıldı.

ÇOK CİDDİ SIKINTILAR ÇIKAR

Toplantıya katılan çiftçiler, Resmi Gazete’de de yayımlanan, DSİ tarafından yapılması planlanan toplulaştırma çalışmasına karşı çıktı. Yaklaşık 600 çiftçi, yapılacak toplulaştırma çalışmasının ata topraklarında kayıplara neden olacağını belirtip kendilerini zor durumda bırakacağını öne sürdü. Arazi toplulaştırmasına karşı olduklarını bildiren Pazaryerililer bu kararın uygulamaya geçmesi halinde çok ciddi sıkıntıların meydana geleceğini ifade etti.

“DNA’MIZLA OYNUYORLAR”

Fıranlar Köyü çiftçilerinden Sadettin Bayram, toplulaştırmaya karşı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

* “Her zaman devletimizin arkasında olduk. Benim köyümde hayvancılık yapanlar var, çiftçilik yapanlar var. Köyümüzün yakınındaki seramik fabrikası, fabrikanın dışında 150’ye yakın tarla aldı. Şimdi Fıranlar Köyü’nde toplulaştırma yapıldığı zaman benim garip köylümün hali ne olacak? En büyük parseller seramik fabrikasının olacak. Yani sermayenin olacak. Dolayısıyla buna şiddetle karşıyım. DNA’mızla oynuyorlar.

* Bugüne kadar AK Parti’ye oy da verdim destek de verdim, teşkilatlarda da çalıştım. Ama bu konuda geri adım atılmazsa benim için savaş başlamıştır. Toplulaştırma kararına şiddetle karşıyım. Toplantıyı da protesto ederek salonu terk ediyorum. İlçemizde paldır küldür arazi toplulaşma çalışması yapılmış, bizim yeni haberimiz oldu. Bilgilendirme toplantısında bu işe karşı olduğumuzu ifade ettim. Toplulaştırmaya karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz inşallah.”

“DEVLETİMİZİN YAPACAĞI ÇALIŞMALAR VATANDAŞIMIZIN ZARARINA DEĞİL”

DSİ Bölge Müdürlüğü’nden konu ile ilgili bilgilendirme yapılması için talepte bulunan Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin, gerçekleşecek toplantı sonrası halkın aldığı kararların yanında olacaklarını söyledi. Pazaryeri ilçesinde 6 yıl ilçe Tarım ve Orman Müdürü olarak görev yaptığını söyleyen Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş ise, “Devletimizin yapacağı çalışmalar vatandaşımızın zararına değildir” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x