Ankara’daki kritik zirve komşuda böyle yankılandı… İşte mutabakata varılan yol haritası

Ege’deki yüksek tansiyon yerini dostluk rüzgarına bıraktı.

Yıllardır inişli çıkışlı devam eden Türkiye-Yunanistan ilişkileri, Türkiye’nin yaşadığı büyük deprem felaketi ve Yunanistan’da yaşanan tren faciası sonrası karşılıklı uzatılan yardım eli ile daha ılımlı bir sürece girdi.

Karşılıklı yardımlar sonrası Ankara – Atina arasındaki buzlar erimeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO zirvesinde Miçotakis ile gerçekleştirdiği görüşme ve bakanlar düzeyindeki temaslar ikili ilişkilerdeki pozitife ilerlemenin en net örneği olmuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis’in Ankara ziyareti ile Atina ile yeni dönem resmen başladı.

İki bakan kritik görüşme sonrası kameraların karşısına geçti. Bakan Fidan burada yaptığı açıklamada ‘Yunanistan ile ilişkilerimizde yeni ve olumlu bir döneme girmiş bulunuyoruz’ derken, Yunan Bakan da iki ülke arasındaki sorunların diyalog yolu ile çözülebileceğini vurguladı ve Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdi.

Ankara’daki kritik zirve komşunun gündemine birinci sıradan giriş yaptı. Ethnos görüşmenin beklenenden uzun sürdüğüne dikkat çekti.

Haberde ‘Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Giorgos Gerapetritis’i Dışişleri Bakanlığı dışında sıcak bir şekilde karşıladı, hatta ona ilk adıyla seslendi ve sanki bir arkadaşıyla tanışmış gibi ona sarıldı’ dedi.

Yunan bakanın ‘Yol haritamızın üç seviyeli olması konusunda anlaştık’ açıklamasını öne çıkaran In.gr, 16 Ekim’de başlayacak siyasi diyaloğun bakan yardımcıları düzeyinde gerçekleşeceğini yazdı.

Haberde ikinci adımın, önümüzdeki dönemde başlayacak Mutabakat Zaptı olduğu, üçüncünün ise turizm ve iklim krizi gibi pozitif gündemdeki konular olduğu bilgisine yer verildi.

Benzer ifadeler Proto Thema‘nın haberinde de yer aldı. Söz konusu haberde olumlu gündeme vurgu yapıldı ve ‘Dışişleri Bakanı Giorgos Gerapetritis, Türk mevkidaşı Hakan Fidan ile yaptığı ortak açıklamalarda, Yunanistan ile Türkiye arasındaki işbirliği ortamından duyduğu memnuniyeti dile getirdi’ denildi.

Kathimerini bu gelişmeyi ‘Gerapetritis – Fidan: Üç düzeyde temasların yol haritası’ başlığı ile okurlarına sundu.

Haberde ‘İki Dışişleri Bakanının toplantı sonrasında yaptıkları açıklamalarda da belirttiği gibi, siyasi diyaloğun , pozitif gündemin ve güven artırıcı tedbirlerin yeniden başlatılmasına karar verildi’ denildi.

Haberde üç aşamalı yol haritası hazırlandığının altı çizildi ve Fidan’ın ‘Olumlu bir dönemi başlattık’ mesajına vurgu yapıldı.

To Vima‘nın manşeti ise ‘Türkiye ile üç düzeyde yol haritası’ oldu.

Pozitif gündeme vurgu yapan Yunan gazete ‘Miçotakis ile Erdoğan arasındaki görüşme 18 Eylül’de gerçekleşecek’ dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x